نحوه تعریف متغیر پایتون

نحوه تعریف متغیر پایتون

این آموزش از سایت یونیکا درباره معرفی نحوه تعریف متغیر پایتون است. در برنامه نویسی، متغیر یک مقدار هست که در جایی از حافظه به صورت موقت ذخیره میشه و با توجه به شرایط میتونه تغییر کنه. به عنوان مثال وقتی می خوایم از کاربر دو عدد رو دریافت کنیم و بعد اون اعداد رو با هم جمع کنیم باید دو متغیر ایجاد کنیم و اعداد رو درون اون دو متغیر قرار بدیم. اگر آموزش قبلی که درباره تنظیم محیط IDE برای برنامه نویسی به زبان پایتون بود رو ندیدید حتما نگاهش کنید. در آموزش بعد به معرفی متغیرهای عددی و عملگرها می‌پردازیم

آموزش تصویری تعریف متغیرها در پایتون


مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت استوایی
مدرس: محمدعلی زندی
حجم: 12 مگابایت
مدت زمان: 5:46 دقیقه
زبان:فارسی
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397

نحوه ایجاد متغیرها در پایتون

بر خلاف زبان های برنامه نویسی دیگه، در زبان برنامه نویسی Python نباید نوع متغیر رو تعریف کنیم. در پایتون یک متغیر زمانی ایجاد می شه که در همون ابتدای کار یک مقدار به اون متغیر اختصاص داده بشه. در اولین مقدار دهی، نوع متغیر به صورت خودکار تعیین میشه. این امکان در پایتون وجود داره که نوع متغیر ها رو بعد از تعیین شدن، تغییر بدیم. به مثال زیر دقت کنید.

قوانین تعریف نام متغیر پایتون

یک متغیر می تونه یک نام کوتاه (مانند a یا b) داشته باشه یا اینکه به صورت یک عبارت یک یا چند کلمه ای به هم چسبیده تعریف بشه مثل studentList یا student_list. برای تعیین نام متغیر یکسری قوانین رو باید رعایت کنیم. قوانین برای تعریف متغیرهای پایتون عبارتند از:

  • نام متغیر باید با یک حرف یا کاراکتر آندرلاین شروع شود
  • نام متغیر نمیتواند با یک عدد شروع شود
  • یک نام متغیر تنها می تواند شامل کاراکترهای عددی و حروف و علامت آندرلاین باشد.
  • نام متغیر حساس به حروف کوچک و بزرگ است مثلا متغیر student با Student متفاوت هست.

دستور print در پایتون

برای نمایش دادن مقادیر ذخیره شده در متغیرها باید از دستور print استفاده کرد

 

گردش در شهر پایتون

این آموزش بخشی از دوره آموزشی رایگان پایتون با نام گردش در شهر پایتون هست. در این آموزش از بسته گردش در شهر پایتون با نحوه تعریف متغیرها در زبان برنامه نویسی پایتون به صورت تصویری آشنا می شودید. این فیلم یک بررسی اجمالی است و در فیلم های آموزشی بعدی، به صورت مفصل متغیر های پایتون رو آموزش می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمی صبر کنید ...

یک هدیه استثنایی

یک بسته آموزشی استثنایی برای شما آماده کرده ایم. این بسته را رایگان در ایمیل خود دریافت کنید + یک هدیه ویژه